| Product Name | PVDC Cling Film |
|---|---|
| Function | Food Fresh Keeping |
| Usage | Food Wrap |
| Processing Type | Casting |
| Transparency | Transparent |
| Material | PVDC |
|---|---|
| Type | Shrink Film |
| Use | Food&Medicine Film |
| Feature | Moisture Proof |
| Industrial Use | Food |
| Transparency | Transparent |
|---|---|
| Rank | Food Grade |
| Puncture Property | Excellent Puncture Resistance |
| Viscosity | High Viscosity |
| Tensile Strength | High Tensile Stretch |
| Transparency | Opaque |
|---|---|
| Product Name | PVDC Cling Film |
| Width Range | 20cm-180cm |
| Length Range | 200m-3000m |
| Thinckness Range | 8mic-50mic |
| Hardness | Soft |
|---|---|
| Transparency | Translucent |
| Thickness | 11 (Micron) |
| Internal Temperature | 140 ºC |
| Oxygen Transmittance | 80(Cm3/M2.24h.23ºC.ATM.50%Rh) |
| Model NO. | PVDC Cling Film |
|---|---|
| Feature | Water Soluble, Moisture Proof |
| Self-adhesive | High |
| Hardness | Soft |
| Transparency | Transparent |
| Model NO. | PVDC Cling Film |
|---|---|
| Feature | Water Soluble, Moisture Proof |
| Self-adhesive | High |
| Hardness | Soft |
| Specification | PVDC |
| Thickness | 10mic - 80mic |
|---|---|
| Width | 100mm - 3000mm |
| Usage | Packaging |
| Packing | Loose Packing / Pallet Packing / Carton Packing |
| Color | Transparent / Opaque / Colored |
| Ackaging Type | Boxed |
|---|---|
| Material | Polyvinylidene Chloride (food Contact) |
| Heat Resistant Temperature | -60℃-140℃ |
| Color | Gold |
| Shelf Life | 5 Years (months) |
| Transparency | Transparent |
|---|---|
| Specification | PVDC |
| Color | Transparency |
| Thickness | 8mic-13mic |
| Length | 200m-3000m |