| Printing | Printing Method Applicable |
|---|---|
| Packaging | Wound Roll Packed |
| Key Words | Vacuum Sealers |
| Keyword | Plastic Wrap |
| Advantage | Anti Fog |
| Material | PVDC |
|---|---|
| Processing Type | Multiple Extrusion |
| Use | Food&Medicine Film |
| Feature | Moisture Proof |
| Application | Medicine Packaging |
| Material | PVDC |
|---|---|
| Thickness | Customized |
| Feature | Biodegradable |
| Certificate | Food Grade Report |
| Place Of Origin | China |
| Place Of Origin | China |
|---|---|
| Plastic Modling Type | Blow Molding |
| Product Name | PVDC Film |
| Color | Customized |
| Shape | Roll |
| Industrial Use | Packaging |
|---|---|
| Bag Type | Bottom Seal Bag |
| Feature | Barrier |
| Plastic Type | PA |
| Surface Handling | Smooth |
| Material | PA/PE |
|---|---|
| Type | Tube Film |
| Use | Food&Medicine Film |
| Feature | Moisture Proof |
| Industrial Use | Food |
| Model NO. | PVDC Cling Film |
|---|---|
| Feature | Water Soluble, Moisture Proof |
| Self-adhesive | High |
| Hardness | Soft |
| Specification | PVDC |
| Transparency | Opaque |
|---|---|
| Product Name | PVDC Cling Film |
| Width Range | 20cm-180cm |
| Length Range | 200m-3000m |
| Thinckness Range | 8mic-50mic |
| Transparency | Transparent |
|---|---|
| Rank | Food Grade |
| Puncture Property | Excellent Puncture Resistance |
| Viscosity | High Viscosity |
| Tensile Strength | High Tensile Stretch |
| Flat Width | 30 - 350mm |
|---|---|
| Packagingprocess | Wound Roll Packed |
| Characteristic | BPA Free Clear Moisture Proof |
| Logo | Accept Customized Logo |
| Material | PVDC |